Zawód analityka sportowego (tipstera) wydaje się być owiany tajemnicą i nie każdy wie, jaka droga prowadzi do zostania analitykiem sportowym (Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sporcie, odwiedź zyciegrajewa.pl). Zadaniem analityka sportowego jest tworzenie oraz nadzorowanie oferty kursowej, a także przyjmowanie i kontrolowanie zakładów sportowych.

Jak wygląda praca tipstera?

Zawód tipstera (analityka sportowego) nie jest łatwy, opiera się na skomplikowanej analizie oraz obstawianiu zakładów sportowych. Jest to praca polegająca na styczności ze światem sportu i byciu na bieżąco z tym, co dzieje się w różnych dziedzinach sportu (jeśli chcesz poczytać o nich więcej, kliknij tutaj). Zawód analityka sportowego nie jest zgadywaniem, opieraniem się na szczęściu czy osobistych przypuszczeniach, jest to zawód wymagający zdolności analitycznych i szerokiej wiedzy.

Bycie profesjonalnym analitykiem sportowym oznacza, że zarabia się na życie działalnością analityka sportowego. Profesjonalny tipster zwykle wygrywa często, ale musi także być psychicznie przygotowany na ewentualne porażki i okresy niepowodzenia. Dlatego w tej pracy bardzo ważne jest, aby być na bieżąco z wiadomościami.

Jak zostać tipsterem? 

Pierwszym krokiem do zostania tipsterem jest przede wszystkim wybranie sportu, w którego analizie będziemy się specjalizować. Bycie specjalistą we wszystkim nie jest możliwe – jak mówi porzekadło, jeśli ktoś zna się na wszystkim, to zna się na niczym. Świat sportu jest bardzo rozległy i profesjonalny analityk miałby niemały problem ze śledzeniem wszystkich jest aspektów. Optymalny jest wybór jednej lub dwóch kategorii sportowych, które będą głównym zainteresowaniem.

Pokochaj królową nauk

Matematyka nie bez powodu nazywana jest królową nauk, a jej bliskie poznanie jest bardzo ważne w sytuacji, kiedy chcesz zostać profesjonalnym analitykiem sportowym. Analiza sportowa wymaga bardzo rozważnego zarządzania środkami oraz przemyślanej strategii. Akcje podejmowane muszą być na podstawie wyliczeń i statystyki, a nie na podstawie odczucia danej osoby w chwili stawiania zakładu. Analityka sportowa nie jest magią czy szcześciem – opiera się na skomplikowanych wyliczeniach i nie ma w niej miejsca na wybieranie wyników na chybił-trafił. 

Zrozumienie i stworzenie własnej strategii opartej na matematyce jest bardzo ważne. Odnoszenie sukcesu nie jest możliwe bez porażek, ale opieranie się na rozważnej strategii będzie pozwalało na to, żeby zawsze wychodzić na plus.  Umiejętne rozpracowanie szans jest bardzo ważne dla każdego tipstera. 

Początki pracy tipstera nie są łatwe, często wymagane są długie rozważania oraz szczegółowe wyliczenia, zanim dojdzie się do właściwych wniosków.  Jednak z czasem wiele procesów staje się prostszych i nie ma potrzeby sięgania po kalkulator, aby wyliczyć szansę na wygraną czy trafienie kolejnego gola. Wymaga to jednak wiele doświadczenia, ciągłego poznawania nowych schematów i wzorców oraz brania pod uwagę wielu czynników. Na przykład w wyścigach konnych trzeba pod rozwagę brać nie tylko wyniki danego konia, ale także jego dżokera, miejsce wyścigów i czas, w którym się one odbywają. Bez matematycznej formuły prawidłowe wyliczenie nie będzie możliwe. 

Akademia dla tipsterów

Nauka zakładów sportowych pod okiem profesjonalny, która ma ogromne doświadczenie w kwestii zakładów sportowych? Akademie i szkolenia dla analityków sportowych coraz prężniej się rozwijają i z pewnością będą w niedalekiej przyszłości oferować swoim kursantom jeszcze więcej. Akademia daje holistyczny wgląd na naukę analityki sportowej i pozwala studentom uczyć się nie tylko na własnych porażkach, ale także na błędach innych. 

Chociaż bycie profesjonalnym analitykiem specjalizującym się w sporcie to relatywnie nowy zawód, z całą pewnością można stwierdzić, że jego znaczenie będzie rosło jeszcze bardziej na na rynku pojawiać się będą nowe, atrakcyjne oferty dla osób specjalizujących się w byciu tipsterami. To kolejny zawód, który z amatorskiej pasji może stać się sposobem na życie!