Sport w klasycznym słowa tego znaczeniu kojarzy się przede wszystkim z ruchem i wysiłkiem fizycznym na boisku czy w siłowni. Wydaje się oczywiste, że aby trenować swoje umiejętności trzeba po prostu ćwiczyć. Jednak w dzisiejszych czasach sportowcy mają również inne możliwości trenowania, jakie daje im współczesna technika. Na przykład sportowcy, którzy rywalizują w sportach zimowych, mogą ćwiczyć ruchy na różnych maszynach, a jeśli jesteś ciekawy ich sukcesu, możesz przeczytać więcej na ten temat tutaj!

Technologia w sporcie

Zaawansowana technologia znajduje w sporcie coraz większe zastosowanie. Przede wszystkim chodzi o sztuczną inteligencję i specjalistyczne programy analityczne. Bardzo dobrze sprawdzają się one w grach rozgrywających się na określonym polu, szczególnie w grach zespołowych. Drugim rozwiązaniem jest kojarzona do niedawna głównie z rozrywką wirtualna rzeczywistość. Mając do dyspozycji w gogle VR możemy poczuć się tak, jakbyśmy byli na boisku, będąc w domu.

Analityka i jej zastosowanie

Piłka nożna, hokej, baseball, siatkówka – to najpopularniejsze gry zespołowe, w których analityka sportowa znajduje swoje zastosowanie. Wykorzystać ją można w bardzo różnorodny sposób. Na przykład analizując optymalne rozmieszczenie zawodników na polu, co umożliwi i najszybsze dotarcie do piłki, czy sprawdzając z jaką siłą należy uderzyć, by piłka dotarła w konkretne miejsce na boisku. Ale mówiąc o analityce można mieć na myśli również nieco bardziej tradycyjne metody, takie jak zwyczajnie zaprezentowanie filmu z danego meczu czy treningu i przeanalizowanie wspólnie z zawodnikami zastosowanej strategii lub pokazanie konkretnych sytuacji z udziałem wybranych zawodników, aby mogli je obejrzeć pozostali członkowie drużyny. Prostych programów do analizy tego typu istnieje już bardzo wiele. Pozwalają one dokładnie sprawdzić, które sytuacje warto powtarzać, a jakich należy unikać.

Trening w wirtualnej rzeczywistości

Podane przykłady odnosiły się przede wszystkim do gier zespołowych, jednak nie jest to żadna reguła, a technologię do rozwijania swoich sportowych umiejętności w zaciszu własnego domu mogą wykorzystać także osoby walczące solo, na przykład zawodnicy sztuk walki, czy to tenisiści, czy nawet szachiści. Ci ostatni wykorzystać mog narzędzia analizujące poszczególne ruchy i pokazujące, jakie były możliwości rozgrywki. Z kolei zawodnicy sztuk walki dzięki gogle wirtualnej rzeczywistości trenować mogą precyzję uderzeń i oceniać ich siłę, a także po prostu analizować swoje zachowanie w trakcie konkretnych pojedynków.

Od całkiem innej strony

Powyżej wskazaliśmy, w jaki sposób technologia może przyczyniać się do poprawy sportowych osiągnięć, jak możemy polepszyć swoją grę w zaciszu domu niemal z kubkiem kawy w ręku. Ale jest jeszcze inny sposób o którym koniecznie trzeba powiedzieć. Jest to po prostu… dobry sen. Lekarze i specjaliści od treningów wskazują, że dla jak najlepszego występu odpowiednio długi i głęboki sen ma zaznaczanie kluczowe. Z tego też powodu trenerzy nakazują swoim zawodnikom, by w okresie przygotowań do zawodów i w trakcie samych zawodów dbali o to, aby dobrze się wysypiać, chodzili wcześnie spać i relaksowali się i wypoczywali w każdej w wolnej chwili. wypoczęty organizm funkcjonuje całkiem inaczej niż gdy jesteśmy zmęczeni.

Specjaliści przekonują, że dokładnie tak jak sportowcy potrzebują więcej kalorii podczas intensywnych treningów, muszą jeść więcej niż przeciętny człowiek i dostarczać sobie więcej białka, tak samo też potrzebują znacznie więcej snu. Standardowo dorosła osoba śpi około 7-9 godzin. Jednak przy zwiększonym wysiłku ciało potrzebuje nieco więcej czasu na odzyskanie pełnej sprawności i siły. Przyjmuje się więc, że sportowiec potrzebuje godziny snu więcej. Sen to chyba jedna z najprzyjemniejszych metod na poprawianie swoich wyników sportowych.