Różnego typu doradztwo żywieniowe cieszy się dzisiaj olbrzymim zainteresowaniem. Już od dłuższego czasu zdrowe odżywianie skupia na sobie uwagę wielu osób. Chcemy żyć zdrowo, chcemy dobrze i smacznie jeść i dostarczać sobie wszelkich potrzebnych składników. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić, udajemy się do dietetyka. Liczba doradców do spraw żywienia rośnie bo zawód ten jest pożądany. Jak można go zdobyć?

Dwie drogi do bycia doradcą żywieniowym

Powiedzmy wprost: osoby, które nie mają tytułu dietetyka, mogą mieć bardzo dobrą znajomość zasad żywienia. Jednak mogą je stosować tylko w odniesieniu do siebie. “Dietetyk-samouk” ma wiedzę, ale nigdy nie może posługiwać się tytułem dietetyka czy specjalisty do spraw żywienia oficjalnie. Chcąc doradzać innym w żywieniu, musimy wybrać jedną z dwóch dostępnych dróg to tego zawodu: ukończyć szkołę policealną na kierunku dietetyka albo ukończyć studia z zakresu dietetyki lub wiedzy o żywieniu. Nauka w szkole policealnej trwa 2 lata i daje nam tytuł technika dietetyki. Z kolei studia wyższe zakończone licencjatem lub magistrem to odpowiednio 3 i 5 lat. I tu oczywiście otrzymujemy tytuł specjalisty.

Co musi wiedzieć dietetyk

Ponieważ zainteresowanie zdrowym odżywianiem obecnie jest bardzo na topie, pojawiło się wielu domorosłych znawców dietetyki, którzy chwalą się tym, że pomogli wielu ludziom w powrocie do szczupłej sylwetki lub złagodzili czyjeś dolegliwości czy męczące ich choroby. Oczywiście są to sprawy ważne, jednak wiedza dietetyka jest bardzo rozległa i musi obejmować kompleksowe podejście, a nie bazować na pojedynczych przypadkach. Anatomia, biochemia, psychologia czy mikrobiologia – to część aspektów, których znajomością powinien pochwalić się dobry dietetyk.

Jak widać więc, wiedza teoretyczna specjalisty dietetyki powinna znacznie wykraczać poza podstawy nauk o żywieniu.

Praca w zawodzie

Możliwości pracy jako dietetyk jest sporo. Może to być poradnia dietetyczna w państwowym ośrodku lub w prywatnej klinice specjalizującej się w doradztwie żywieniowym. Aktualne średnie zarobki specjalisty do spraw żywienia wynoszą około 2350 zł netto, przy czym tytuł magistra zdecydowanie zwiększa szansę na to, by zarabiać więcej.

Odmienną drogą jest założenie własnej działalności i promocja swoich działań w odpowiednich kanałach – na przykład dotarcie do potencjalnych zainteresowanych przez social media. Choć wielu specjalistom taka droga nie kojarzy się profesjonalnie, bo postrzegają oni obecność w sieci jak próby “lansowania się”, to jednak jest to bardzo skuteczne i może wygenerować wielu klientów. Przykładem, że to działa, są istniejące już w sieci specjalistyczne profile związane nie tylko z dietetyką: m.in. “Pan Tabletka”, “Mama fizjoterapeuta czy “Mama ginekolog”. Są to profile prowadzone przez osoby właśnie będące specjalistami w danej dziedzinie, które zebrały sobie na portalach społecznościowych bardzo szerokie grono odbiorców. Dlatego też tego typu marketing może być bardzo opłacalny, a nie jest kosztowny (przynajmniej początkowo) i nie wymaga poświęcania zbyt wielkich nakładów czasu i pracy. W zasadzie jest to dziś już dość standardowa metoda promocji własnej firmy, która tym najlepszym i najbardziej popularnym przynosi rozpoznawalność w mediach, a często także bardziej majętnych klientów.

Jak widać więc, będąc “na własnym garnuszku”, dietetyk zarabia zależnie od tego, ile pracuje oraz ilu (i jakich) klientów ma.

Praca z przyszłością

Wiele wskazuje na to, że zainteresowanie zdrowym odżywianiem nie będzie słabnąć, co daje dobrą perspektywę na przyszłość. Z drugiej jednak strony – niestety – istnieje też trend odwrotny, jakim jest otyłość u coraz szerszej populacji. Układanie diety dla osób otyłych lub zagrożonych otyłością to kolejne wyzwanie dla dietetyka.

Jak widać, zawód dietetyka wymaga kompleksowej wiedzy, jednak jest przyjemny i daje olbrzymią satysfakcję. Wielu doświadczonych w tym zawodzie specjalistów przekonuje, że nie ma nic lepszego, niż świadomość, że są ludzie, którym pomogło się wrócić do zdrowia, czy spełnić marzenia o szczupłej sylwetce.