Gdzie najlepiej studiować kierunki związane z edukacją fizyczną i sportem? Mimo że na stronach takich jak pomorskifutbol.pl możesz znaleźć wiele przydatnych informacji, to oczywiście najlepiej jest studiować na najlepszych uczelniach i wydziałach. Jak co roku swoje zestawienie sporządził Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. “Lista Szanghajska”, jak określany jest ranking chińskiej uczelni, uwzględnia takie kryteria jak cytowalność, liczba noblistów czy fachowych publikacji. W zestawieniu uczelni z całego świata znalazło się wiele z Europy.

Uniwersytet Kopenhaski

Uniwersytet w Kopenhadze to uczelnie najlepiej oceniona w zestawieniu akademii fizycznych i kierunków sportowych “Listy Szanghajskiej”. Jednocześnie ta duńska uczelnia zajmuje też wysoką pozycję w zestawieniu globalnym. W odniesieniu do kierunków sportowych chodzi o Wydział nauk o Odżywianiu, Ćwiczeniach i Sporcie, który zawiązał się bardzo niedawno, bo dopiero w 1997 roku. On sam nie ma jeszcze 25 lat, jednak zbudowany został na bazie istniejących wcześniej, skonsolidowanych placówek: Laboratorium Fizjologii Człowieka, Instytutu Augusta Krogha, Centrum Badań Sportowych oraz Państwowego Instytutu Wychowania Fizycznego. Jak widać, podstawa ta umożliwia kształcenie na najwyższym światowym poziomie.

Norweska Szkoła Nauk Sportowych

Na drugim miejscu “Listy Szanghajskiej” znalazła się kolejna skandynawska szkoła – tym razem z Norwegii. Jest to Norweska Szkoła Nauk Sportowych, ulokowana w stolicy kraj, Oslo. Od czasów powstania w 1870 roku uczelnia ta przechodziła wiele przeobrażeń. Początkowo była to Gimnastyczna Centralna Szkoła Lekkoatletyki i Treningu z Bronią i nie miała charakteru szkoły wyższej. W 1915 roku nazwę zmieniono na Państwową Szkołę Gimnastyczną, a pod obecną nazwą szkoła istnieje od początku 1968 roku. Wtedy też nadano jej status uniwersytetu. Pierwsi magistrowie opuścili jej mury w 1973 roku.

Uniwersytet Loughborough

Szkoła Sportu, Ćwiczeń i Nauk o Zdrowiu brytyjskiego Uniwersytetu Loughborough jest kolejną europejską uczelnią rankingu szanghajskiego. Korzenie uczelni sięgają 1909 roku, kiedy to powstał Instytut Techniki. Szkoła rozwijała się i po okresie intensywnej ekspansji zyskała nazwę Loughborough College. Wtedy też kształtować się zaczął obecny kampus. Początkowo uczelnia naśladowała w swoich działaniach inne brytyjskie uniwersytety: Oxford i Cambridge, jednak ogromny nacisk kładziono tu także na praktykę. Wydział sportowy uzyskał aż 80 punktów (na 100 możliwych) w zestawieniu z Szanghaju.

Uniwersytet Południowej Danii

Kolejny już duński uniwersytet w zestawieniu najlepszych sportowych szkół wyższych Europy. Tym razem jest to Uniwersytet Południowej Danii, a konkretnie jego Katedra Nauk o Sporcie i Biomechanice Klinicznej. Sama uczelnia założona została dopiero w 1989 roku, choć powstała ona z konsolidacji Uniwersytetu w Odense, Szkoły Zarządzania i Inżynierii Południowej Danii oraz Centrum Uniwersyteckiego Południowej Jutlandii. Tradycja uniwersytecka Uniwersytetu Południowej Danii nawiązuje do pierwszej ze skonsolidowanych szkół, czyli powstałego w 1966 roku Uniwersytetu w Odense. W tym zresztą mieście ma do dziś swoją siedzibę i największy z sześciu kampusów.

Uniwersytet w Weronie

Ósmym na liście globalnej, a piątym spośród szkół ze Starego Kontynentu jest ulokowany we Włoszech Uniwersytet w Weronie i jego Wydział Ćwiczeń Fizycznych i Sportu. Zdobył on 67.3 punkta. Uniwersytet kształci ponad 22,5 tysiąca studentów rocznie i zatrudnia przeszło 1500 nauczycieli i pracowników akademickich. 

Liverpool John Moores University

Szkoła Nauk Sportowych i Ćwiczeń liverpoolskiego uniwersytetu Johna Moores’a jest drugą brytyjską uczelnią na sportowej “Liście Szanghajskiej”. To publiczny uniwersytet, który sięga korzeniami do 1823 roku, kiedy to kształtować zaczęła się Politechnika w Liverpoolu. Istniała ona aż do 1992 roku, kiedy to przekształcona została na obecny uniwersytet, którego patronem stał się Sir John Moores, lokalny biznesmen i filantrop słynący z wysokich darowizn na rzecz placówki w jej wczesnych latach. Jest to 35. pod względem liczby studentów uniwersytet w Wielkiej Brytanii.

Uniwersytet w Gandawie

Pierwszym belgijskim uniwersytetem na “Liście Szanghajskiej” szkół sportowych jest Uniwersytet w Gandawie i jego Katedra Ruchu i Nauk o Sporcie. To publiczna uczelnia, na której studiuje blisko 38 tysięcy studentów, co czyni ją jedną z największych uczelni flamandzkich. Uniwersytet powstał w 1817 roku, a założył go ówczesny król Niderlandów – Wilhelm I. Po rewolucji w 1830 roku przejęło go powstałe właśnie państwo belgijskie.Jeszcze przez 100 lat nauczanie odbywało się tam w języku francuskim, a od 1930 – po holendersku.