Co roku w mediach pojawiają się zestawienia najlepszych uczelni świata. Taką listę już po raz dziesiąty przygotował Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Tak zwana “Lista Szanghajska” układana jest przede wszystkim z uwzględnieniem międzynarodowych sukcesów. Najważniejsze kryteria stanowią m.in.: liczba absolwentów czy pracowników z Nagrodą Nobla czy Medalem Fieldsa, a także liczba publikacji w fachowych magazynach oraz cytowalność.

Ranking rankingowi nie równy

Na wstępie warto najpierw wyjaśnić kilka typowo “rankingowych” spraw. Zestawień najlepszych uniwersytetów, politechnik czy szkół medycznych jest bardzo wiele, a każde z nich zdecydowanie się różni. Kwestią zasadniczą są przyjęte kryteria oceny, które nie zawsze są obiektywne lub dokładnie mierzalne. Niekiedy zestawienia nie uwzględniają zróżnicowań pomiędzy systemami edukacji w poszczególnych krajach. W niektórych edukacja wyższa jest tylko odpłatna, co konkurencyjność darmowych, bezpłatnych uniwerków stawia pod znakiem zapytania. Tak czy inaczej, pamiętajmy, że ranking rankingowi nierówny, a uczelnie w poszczególnych z nich zajmują różne pozycje – niekiedy znacznie od siebie odbiegające. W tym zestawieniu wybraliśmy prestiżową “listę Szanghajską”. Oto które uniwersytety europejskie znalazły się na liście najwyżej.

Cambridge

Jest to drugi pod względem długości istnienia uniwersytet angielski i trzeci najstarszy na świecie spośród tych, które wciąż istnieją. Założony został w 1209 roku przez… grupę byłych wykładowców Oxfordu, przez co oba te uniwersytety są pod wieloma cechami podobne. Często duet ten określa się mianem “Oxbridge”.

Oxford

Uniwersytet oxfordzki założony został sporo wcześniej niż Cambridge, bo jeszcze przed 1167 rokiem, jednak dokładna data powstania nie jest znana. Zgodnie z niektórymi danymi istniał już nawet w początkach XI wieku. Oxford wykształcił wielu świetnych naukowców i badaczy, m.in. 46. laureatów Nagrody Nobla.

Uniwersytet w Londynie

Uniwersytet Londyński to tak naprawdę cała struktura złożona z wielu uczelni wyższych. Federacja ta założona została w 1836 roku. Każdego roku kształci się tam ponad 135 tysięcy studentów, a rektorem jest księżniczka Anna. 

Politechnika Federalna w Zurychu

Zgodnie z rankingiem jest to najlepsza politechnika na świecie, a góruje szczególnie w dziedzinach fizyki, chemii, mechaniki, informatyki, a także elektroniki. Została ona założona w 1854 roku. Związane jest z nią nazwisko Wilhelma Roentgena, słynnego odkrywcy promieniowania.

Imperial Collage w Londynie

Uniwersytet ten specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii i medycyny. Jeszcze do 2007 roku Imperial College był jednym z członków Uniwersytetu Londyńskiego. Odłączył się od federacji w stulecie swojego istnienia.

Uniwersytet w Kopenhadze

Uniwersytet Kopenhaski jest największą i jednocześnie najstarszą placówką naukowo-dydaktyczną w Danii. Został założony w 1479 roku i aż do XX wieku był jedynym duńskim uniwersytetem.

Uniwersytet w Edynburgu

Uniwersytet Edynburski powstał w 1582 roku. Wykładali na nim m.in. Adam Smitch czy Alexander Bell. W latach 1941-49 działał tu Polski Wydział Lekarski, w którym kształciły się kadry medyczne dla potrzeb Polskich Sił Zbrojnych. To tu studiowała autorka serii o Harrym Potterze – J.K. Rowling.

Uniwersytet w Manchesterze

Choć ta manchesterska uczelnia ma już ponad wiekową historię, to jednak w obecnym kształcie działa zaledwie 15 lat: została utworzona w 2004 roku przez połączenie Uniwersytetu Wiktorii i Instytutu Naukowo-Technicznego Uniwersytetu w Manchesterze.

Uniwersytet w Sorbonie

Osławiona francuska uczelnia powstała w 1253 roku, choć początkowo było to jedno z kolegiów Uniwersytetu Paryskiego. Dopiero z czasem, dzięki staraniom kardynała Richelieu, który był absolwentem tej szkoły, to w Sorbonie powstała nowa siedziba uniwersytetu. To właśnie wtedy całą uczelnię zaczęto nazywać Uniwersytetem w Sorbonie.

Uniwersytet Paris-Sud

Uniwersytet ten słynie z wysokiego poziomu kształcenia w zakresie nauk matematycznych. Należy do grona najlepszych francuskich uniwersytetów, choć ma bardzo krótką historię. Powstał dopiero niespełna 50 lat temu – w 1970 roku.

Niestety, na liście najlepszych uniwersytetów świata znalazło się jedynie dziewięć polskich uczelni, z czego tylko dwie w pierwszej pięćsetce. Mowa o Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim. W dalekim tyle były m.in. uczelnie medyczne: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.