Wirtualna rzeczywistość kojarzona jest obecnie przede wszystkim z dobrą zabawą. Świat VR może jednak być wykorzystywany na wiele sposobów – także do szkolenia takich ekspertów, jak piloci samolotów! Jak wirtualna rzeczywistość pomaga im w nauce latania?

Wirtualna rzeczywistość – to już się dzieje

Jeszcze kilka lat temu wirtualna rzeczywistość (virtual reality, VR) wydawała się odległą przyszłością. VR rozwijała się w ramach programów instytucji rządowych w Stanach Zjednoczonych, szybko jednak zauważono w niej spory potencjał rozrywkowy i wirtualna rzeczywistość zagościła w domach wielu osób. Możliwość odtworzenia lub stworzenia w wirtualnej rzeczywistości obiektów pozwala na szerokie jej zastosowanie. 

Historia wirtualnej rzeczywistości w przemyśle rozrywkowym zaczęła się wraz z powstaniem gry Second Life w 2003 roku. Ten projekt pozwalał użytkownikom na tworzenie swoich wirtualnych awatarów i prowadzenia życia w innym wymiarze. Obecnie mocno rozwija się trójwymiarowa, wirtualna rzeczywistość – szeroko dostępne są specjalne gogle czy nawet nakładki na smartfony, które pozwalają przenieść się do wirtualnego świata. 

Nauka latania w wirtualnej rzeczywistości

Możliwości, jakie daje wirtualna rzeczywistość, szczególnie w połączeniu ze sztuczną inteligencją, są bardzo mocno rozbudowane. Nic dziwnego, że zwiększa się jej użycie w różnego rodzaju szkoleniach. Nauka latania w wirtualnej rzeczywistości jest już faktem!

Zarówno piloci wojskowi, jak i szkolący się na pilotów linii pasażerskich, odbywają lekcje z użyciem wirtualnej rzeczywistości. W 2018 roku Stany Zjednoczone wydały certyfikaty trzynastu pilotom, którzy ukończyli trening w VR, a liczba szkolonych w ten sposób osób na pewno będzie wzrastać. Nauka pilotowania w wirtualnej rzeczywistości daje bowiem niedostępne nigdy wcześniej możliwości. Prognozy jednoznacznie mówią o tym, że sektor wirtualnej rzeczywistości będzie z powodzeniem wykorzystywany także do szkoleń innych specjalistów. 

Zalety VR w treningu pilotów

Samoloty uważane są za najbezpieczniejszy sposób transportu, jednak kiedy dochodzi do wypadku, jest on zwykle bardzo tragiczny w skutkach. Chociaż piloci i kontrolerzy ruchu lotniczego są doskonale przygotowani do swojej pracy, to statystyka pokazuje, że to właśnie błąd ludzki jest najczęstszą przyczyną wypadków lotniczych. Civilian Aviation Authority z Wielkiej Brytanii ogłosiła w 2009 roku, że błędy załogi odpowiadały aż za 75% wypadków linii pasażerskich i samolotów prywatnych w latach 1997 – 2006. Najczęściej błędy pojawiają się w wyniku stresu i nieodpowiedniej komunikacji, kiedy zaczyna robić się niebezpiecznie.

Trening w wirtualnej rzeczywistości daje pilotom możliwość przepracowania różnych scenariuszy, także tych najczarniejszych, a tym samym stawia ich przed problemami, z którymi mogą mieć do czynienia w trakcie swojej pracy. Dzięki VR piloci mogą być jeszcze lepiej przygotowani, a po wystąpieniu ewentualnych problemów nie będą tak mocno narażeni na stres pourazowy. 

W trakcie trwania nauki latania w wirtualnej rzeczywistości także instruktorzy mogą na bieżąco śledzić postępy kursantów i badać ich reakcje psychiczne oraz fizyczne. Pozwala to uzyskać informację na temat tego, które elementu kursu sprawiają najwięcej problemów. 

Warto jednak pamiętać o tym, że kurs VR nie zastąpi klasycznego nauczania na maszynie. Z pewnością jednak może być doskonałym uzupełnieniem i szansą na przepracowanie najbardziej problematycznych zagadnień. 

I Ty możesz zostać pilotem!

Nauka latania wydaje Ci się kuszącą opcją? Dzięki przemysłowi rozrywkowemu i VR każdy ma szansę poczuć się jak pilot chociaż na chwilę. Symulatory lotów cieszą się rosnącą popularnością i pozwalają użytkownikom na sprawdzenie się w roli pierwszego pilota samolotu. Jest to doskonała rozrywka dla osób w każdym wieku i bez żadnego ryzyka – chociaż wydaje ci się, że latasz, to przez cały czas pozostajesz bezpieczny!