Wszyscy wiemy, jak korzystać z internetu dla przyjemności – wiemy, gdzie znaleźć filmy i programy telewizyjne do oglądania online, wiemy, gdzie znaleźć świetne gry online i wiemy, że jeśli chcemy obstawiać online, możemy użyć eWinner kod promocyjny, aby mieć nawet więcej zabawy. Ale internet to nie tylko zabawa. Internet to imponujące narzędzie do nauki. Możemy tu odnaleźć miliony różnych materiałów, mniej lub bardziej profesjonalnych prac naukowych, książek, opracowań, zdjęć, materiałów dźwiękowych i graficznych, czy filmów, z których możemy zdobywać wiedzę. A większość z nich dostępna jest całkiem za darmo. Warto wykorzystać ten potencjał. Oto kilka sposobów.

Po pierwsze wyszukiwarka internetowa

Na wstępie warto chwilę omówić kwestię samego wyszukiwania źródeł. Większość użytkowników sieci korzysta z wyszukiwarki internetowej, jednak przeważnie umieją oni tylko częściowo wykorzystać jej potencjał. Tymczasem najpopularniejsza w Europie wyszukiwarka Google ma ogrom możliwości, które pozwalają nam dotrzeć do rewelacyjnych źródeł wiedzy, czy znaleźć bardzo sprecyzowane treści. Dla przykładu mało znanymi rozwiązaniami są choćby szukanie podobnych treści za pomocą komendy “related”, korzystanie z wyszukiwania słów w tytułach komendą “allintitle”, czy szukanie definicji pojęć poleceniem “define”. Można też wykluczać słowa, czy wyszukiwać kilka słów jednocześnie (także synonimów). Ciekawostką jest szukanie wyrazów, których nie pamiętamy – poprzez wpisanie gwiazdki a potem synonimu poszukiwanego słowa. Tak więc możliwości wyszukiwarki są ogromne i warto sobie z tego zdawać sprawę, przystępując do wyszukiwania materiałów do nauki.

Nauka z podcastów

Jednym z ciekawych dostępnych w internecie – i na ogół darmowych – rozwiązań są podcasty. Te krótkie głosowe lub filmowe źródła można znaleźć zarówno na specjalistycznych serwisach poświęconych danemu zagadnieniu, jak i na blogach profesjonalistów z różnych branż. Olbrzymią bazą podcastów jest sam YouTube. Zaletą tych materiałów jest to, że możemy je odsłuchiwać w dowolnym czasie – czyli dokładnie wtedy, kiedy mamy ochotę, nawet podczas wykonywania innych czynności. Sposób, w jaki podawana jest wiedza, a więc opowiadanie, sprawia, że sporo zapamiętujemy od razu. Podcasty są więc ciekawą opcją na darmową naukę z sieci, a nieocenioną wręcz przy uczeniu się języków, kiedy korzystamy z podcastów native speakerów.

Strony z darmowymi kursami

Nie ma co tu koniecznie wymieniać z nazwy serwisów z kursami online za darmo, bo jest ich naprawdę mnóstwo. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę “darmowe kursy online” – i już otrzymujemy dziesiątki serwisów. Dostępne są zarówno polskie portale z kursami i szkoleniami – jak na przykład strona PARP – jak i zagraniczne. Tak naprawdę korzystać możemy z wiedzy i materiałów tworzonych przez osoby związane z najlepszymi uniwersytetami na świecie, jak Harvard, Oxford, Yale i nie tylko. Są to choćby serwisy: Memrise.com do nauki języków obcych, EdX.org z materiałami z Uniwersytetu Harvarda, Openculture.com z kursami i szkoleniami i wykładami z zakresu m.in. archeologii, architektury, ekonomii czy prawa, czy strona CodeAcademy.com z kursami programowania.

Gdzie jeszcze?

Powiedzmy wprost: internet niemal w całości jest miejscem, w którym zdobywać możemy wiedzę. Oczywiście są miejsca, do których kompletnie nie ma po co zaglądać, ale każdy głodny wiedzy i spragniony nauki na pewno znajdzie te, którym warto poświęcać czas i uwagę – na przykład ciekawe blogi, prowadzone przez pasjonatów i osoby z doświadczeniem medycznym, sportowym, czy biznesowym. Wiele z tych stron jest kopalnią wiedzy i praktycznych informacji, których zasób jest tak ogromny, że nie jesteśmy w stanie ich przerobić. Inny przykład – serwis TedTalks, na którym specjaliści z setek dziedzin opowiadają naprawdę ciekawe rzeczy.

Podsumowując krótko, jeśli chcemy się uczyć za darmo, to w sieci z pewnością odnajdziemy tyle wiadomości, że przerobienie ich będzie nie lada wyzwaniem.

Art.spons.