“Ucz się, ucz, nauka to potęgi klucz” – brzmi stare szkolne powiedzonko, do którego dorobiono potem niespodziewane zakończenie: “Jak zdobędziesz wiele kluczy, to zostaniesz woźnym”. Oczywiście taki sposób myślenia prezentują głównie dzieci, bo dorośli wiedzą, że uczyć się naprawdę warto. I nie chodzi tylko o naukę szkolną, ale o późniejsze rozwijanie się w każdej dziedzinie, na którą ma się ochotę. Dawniej nie było łatwo zdobyć wiedzę z zupełnie obcej dla siebie dziedziny. Dziś natomiast, dzięki potędze internetu, możemy we własnym domu, w swoim ulubionym fotelu i z kubkiem kawy uczyć się niemal wszystkiego, na co mamy ochotę. I to bezpłatnie! Oto kilka miejsc, do których warto zaglądać w poszukiwaniu darmowej wiedzy.

Kursy językowe

Nauka języków obcych zawsze jest na czasie, dlatego miejsc, w których można znaleźć kursy językowe, jest bardzo wiele. Jednym z nich jest serwis Memrise.com. Na zainteresowanych czekają to darmowe kursy aż pięciu języków. Do wyboru są niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański i oczywiście język angielski. Serwis umożliwia oglądanie native speakerów, dzięki czemu można poznać prawdziwy, potoczny język. Do tego do pobrania jest aplikacja umożliwiająca naukę na telefonie i korzystanie z wielu ciekawych technik zapamiętywania.

Innym serwisem do nauki języków za darmo jest Duolingo.com. Strona dostępna jest w aż 23 językach, a można na niej uczyć się angielskiego. Nauka jest tu bardzo wciągająca, bo zbieramy punkty, poprawiamy swoje wyniki – rywalizujemy sami ze sobą. Zbieramy wirtualne monety, dzięki którym odblokowujemy nowe, wyższe poziomy. Twórcy serwisu przekonują, że 34 godziny z duolingo to ekwiwalent semestru w szkole językowej. Na pewno warto się przekonać.

PARP

Jedną z polskich stron, które musi znać każdy, kto chce uczyć się bezpłatnie, jest strona PARP, czyli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Znajdziemy tu dziesiątki bezpłatnych kursów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, przedsiębiorczością, czy marketingiem i umiejętnościami osobistymi. Parp.gov.pl to prawdziwa kopalnia darmowych kursów internetowych.

Kursy sportowe i rozwoju osobistego

Kursy-edu.net.pl to serwis, na którym dostępnych jest kilkanaście różnych kursów z zagadnień rozwoju osobistego czy też szkolenia trenerskie. Możemy na przykład nauczyć się, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę, jak wywierać wpływ na ludzi, czy jak budować pewność siebie. Dla wielbicieli sportu przygotowano kurs trenera personalnego, kurs instruktora biegania oraz instruktora fitness. Znów cała masa wiedzy podanej w ciekawy i przystępny sposób.

Uczyć się od najlepszych

EdX.org to platforma szkoleniowa na bardzo wysokim poziomie, dzięki której zdobywamy wiedzą wprost z Uniwersytetu Harvarda. Kursy, nazywane Massive Open Online Courses, dotyczą różnych dziedzin, takich jak: matematyka, fizyka, chemia, analiza danych czy statystyka, a także humanistycznych, jak literatura, prawo, zdrowie, bezpieczeństwo, handel i zarządzanie. Co ciekawe, po ukończeniu wybranych kursów otrzymać możemy certyfikat (za drobną opłatą).

1300 kursów w jednym miejscu

Kolejną rewelacyjną stroną z bezpłatnymi kursami jest Openculture.com. To miejsce z kursami i szkoleniami z najlepszych uniwersytetów świata, takich jak Stanford, Yale, MIT, Harvard, Berkeley, czy Oxford. Na platformie dostępne są wykłady w postaci audio oraz wideo z bardzo zróżnicowanej tematyki. Do wyboru są m.in. archeologia, architektura, sztuka, demografia, ekonomia, a także historia, prawo, literatura, media oraz filozofia i religia. Zdecydowanie tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Coś bardzo na topie: programowanie

Tego w niniejszym zestawieniu zabraknąć nie mogło, bo programowanie jest bardzo w cenie. Podstaw tego zajęcia możemy nauczyć się na wielu darmowych kursach. Takie znajdziemy na przykład na CodeAcademy.com. Serwis jest tak przygotowany, by dobrze odnalazły się w nim osoby totalnie początkujące. Nawet jeśli nie wiesz, od czego zacząć naukę, kurs pomoże Ci obrać właściwy kierunek.